Zotat e ilireve

GJithqka per mitet shqiptare
Lea

Zotat e ilireve

Ungelesener Beitragvon Lea » Mo 1. Aug 2011, 22:08

Zotat ilir

Mbi gjuhen dihet pak por edhe per zotat.

Ketu me poshte nje liste e tyre.

Ansotica

Bindos zoti i burimeve ujore dhe i detit

Ica

Iria

Iutossica

Latra

Medaurus ose gr. Medauros zoti i luftes

Sentona

Vidasus „zot i pyllit“ nga indog wid-u ("pyll")

Redon zot ilir mbrojtes i udhetareve dhe i detareve. ne paraqitjen figuratvive ka patur interpretime si mbreti Gent por ne fakt ishte ky zot dhe i ngjan nga pamja Hermesit. Vete Kepi i Rodonit eshte nje relike e ketij emertimi

Zurück zu „Mitologi Shqiptare“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast