DREJTESIA E KOSOVES NE ""NGERC""

Diskutoni ketu rreth LAJMEVE
Benutzeravatar
ZEMRA E KOSOVES
Beiträge: 525
Registriert: Sa 15. Nov 2008, 20:06
Wohnort: atje ku zemra lendohet pa faj...!!!
Kontaktdaten:

DREJTESIA E KOSOVES NE ""NGERC""

Ungelesener Beitragvon ZEMRA E KOSOVES » Mi 25. Feb 2009, 18:50

[b]Miratohen ligjet, nuk formohen institucionet

Këshillit Gjyqësor të Kosovës, i ka kaluar mandati më 30 janar të këtij viti, ende nuk ka nisur formimi i këshillit të ri dhe në këtë mënyrë institucionet e gjyqësorit dhe drejtësisë po punojnë pa organin më të lartë të tyre. Në bazë të Kushtetutës së vendit parashihet që pushteti gjyqësor të ndahet nga ai prokurorial, do të thotë të formohen Këshilli Gjyqësor dhe ai Prokurorial dhe të funksionojnë si dy organe të ndara dhe të pavarura, por një gjë e tillë nuk ka ngjarë tash disa muaj që nga hyrja në fuqi e kushtetutës. Vonesat në themelimin e Këshillit Gjyqësor më shumë janë të çështjes se inicimit të procedurës. Kuvendi i Kosovës ka miratuar Ligjin për përbërjen e përkohshme të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ndërsa e ka dekretuar edhe presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu më 30 dhjetor 2008, ndërsa është publikuar në gazetën zyrtare të shtetit më 15 janar 2009. Nga 30 janari KGJK-së i ka kaluar mandati dhe deri tash nuk ka nisur asgjë rreth konstituivit të këshillit të ri.

Ligji miratohet, por nuk dinë se kush i ka kompetencat

Ligji për përbërjen e përkohshme të Këshillit Gjyqësor të Kosovës parasheh që KGJK-ja të ketë 13 anëtarë, prej tyre 5 nga vendës nga Komisioni i Pavarur Gjyqësor dhe Prokurorial, pas procesit të emërimit, dy të zgjedhur nga deputetët e kuvendit, njëri duhet të jetë gjyqtar dhe tjetri avokat, dy duhet të jenë serbë, po aq nga komunitetet tjera dhe dy anëtarë të zgjedhur nga Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar me propozimin e Misionit Evropian. Ndërsa në sekretariatin e KGJK-së, thonë se ligji ka hyrë në fuqi me 30 janar, i cili parasheh strukturën re të përbërjes së këshillit në raport me procesin gjithëpërfshirës për emërimin e gjyqtarëve e prokurorëve në sistemi gjyqësor të vendit. Sipas ligjit, në fazën e parë do të emërohen pesë anëtarë, tre të cilët duhet t"i zgjedhë Kuvendi i Kosovës dhe dy EULEX-i. “KGJK i ri, në bazë të ligjit është dashur të formohet më së largu deri me 30 janar të këtij viti kur edhe këshillit aktual i ka kaluar mandati. Kuvendi i Kosovës është kompetentë së bashku me ICO për të emëruar 5 anëtarët e KGJK-sëâ€
~~~ruani veten nga mallkimi,,,se veq vdekja eshte sherimi
~~~~~~~~!!!!!!~~~~~~~
nderime nga une zemra e kosoves,,,

Zurück zu „Lajme nga Vendi dhe Rajoni.“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast