“Jafa” keksi serb me materie kancerogjene

Diskutoni ketu rreth LAJMEVE
Benutzeravatar
zem-zem
Beiträge: 339
Registriert: Di 1. Jan 2008, 15:12

“Jafa” keksi serb me materie kancerogjene

Ungelesener Beitragvon zem-zem » Do 24. Feb 2011, 21:19

Bild

“Jafa” keksi serb me materie kancerogjene

Në Slloveni është tërhequr nga shitja “Jafa keks”, i cili prodhohet nga “Crvenka” e Gornji Milanovacit në Serbi, sepse është konstatuar se ambalazhi me të cilin është i mbështjellë ai përmban materie të rrezikshme për shëndetin e njeriut.

Vendimin e ka marrë Instituti për siguri të shëndetit i Sllovenisë, pasi ka konstatuar se ambalazhi i tij përmban vlera të larta të fotoiniciatorit benzofenon dhe atij 4-metilbenzofenon, të cilët nëpërmjet folies plastike lehtë kalojnë në keks.

Lidhja e konsumatorëve të Sllovenisë ka këshilluar blerësit që të mos konsumojnë keksa “Crvenka” nëse tashmë i kanë blerë, njoftoi portali i gazetës lubjanase “Dnevnik”./koha/
Bild

Zurück zu „Lajme nga Vendi dhe Rajoni.“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast