Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

*Lojra pa Kufi* Ketu mundeni te beni Pyetje dhe Pergjigje
Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Fr 19. Feb 2010, 00:18

Bleard hat geschrieben:
Jetaa hat geschrieben:1 e dini si u formua lumi Osum :?:


Baba Tomori ka marre per nuse te Bukuren e dheut. Ajo e kalon diten me te motren, te Bukuren e Detit, por kur vjen mbremja, era, sherbyesja besnike e Baba Tomorit, e kthen prape dhe ia shpie atij në mal. Mali Tomor ka poshte qytetin e Beratit te cilin plaku e ruan me zili si qytetin me te dashur. Matane lugines eshte Mali Shpirag, i çare vija vija, qe i zbresin ujerat teposhte me rrembim. Nje dite, kur Baba Tomori po kalonte kohen ne shtrat me te Bukuren e Dheut, Shpiragu perfitoi nga rasti dhe zbriti e pushtoi Beratin. Kater shqiponjat roje menjehere e zgjuan Baba Tomorin nga endrra. Kur i thane cplane tinxare kishte bere Shpiragu, Baba Tomori u ngrit nga shtrati. Merakun e pare e pati per te Bukuren e Dheut, prandaj i dha urdher Eres së Lindjes ta kthente e ta shpinte te shtepia e motres se saj. Pastaj hipi ne nje mushke dhe u nis per t'u perleshur me Shpiragun me kosen e tij, Tomori iu versul Shpiragut dhe i hapi shume plage, te cilat sot shihen ne trajten e vijave e brazdave qe i zbresin Shpiragut teposhte. Thuhet se nje gjurme e thundres se mushkes se Baba Tomorit mund te shihet afer fshatit Sinje. Shpiragu, nga ana e tij, e goditi fort Tomorin me topuz dhe i la shume plage malit te larte, por u mund. Të dy gjigandet ne fund e vrane njeri-tjetrin dhe vasha u mbyt ne lot, nga te cilet u krijua lumi Osum.


hmm jo une se kam lexu bash keshtu ,pasi qe e kam lexu me ka preke ajo legjend dhe thash te ndaj ketu se bashkun:roll: do te presim edhe te tjere te provojne ti japim shansen edhe te tjereve,eshte diqka e ngjajshme por jo sa duhet
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Benutzeravatar
Mistery
Beiträge: 20
Registriert: Fr 19. Feb 2010, 11:32

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Mistery » Fr 19. Feb 2010, 12:01

Si u formua lumi Osum ???

Nje legjende e vjeter e qytetit te Beratit
.... Ishte ne nje kohe te lashte nje vajza e bukur ne Berat, qe quhet KALA ... e dy princat e qytetit , qe quheshin TOMORRI e SHPIRAGU, te dashuruar pas kesaj vajze te bukur , kerkuan te martohen me te .
Vajza e bukur KALA nuk dinte ke te zgjidhte, se te dy ishin shume te mire e rrinte e rrinte e menduar per te zgjidhur dilemen e saj ...
.. Kur te dy djemta e kuptuan se ku ishte sekreti i vajzes , qe nuk kthente pergjigje, pranuan te kalonin ne duel .
TOMORRI zgjodhi si arme shpaten e SHPIRAGU zgjodhi topin ... e filloj nje lufte vertete e ashper ... TOMORRI u be me gropa e SHPIRAGU u be me vija ( kush ka kaluar t'i shoh edhe sot te dy malet- Princa jane keshtu)...
... Kur degjoi vajza e bukur KALA se djemte-princa po benin duel, vajti menjehere te ndalonte kete lufte , por ishte teper vone ... e kur i pa ne kete gjendje , qau e qau aq shume , sa lotet e saj formuan lumin OSUM ...

...Nje perralle ju rrefeva... dini vertete se nuk ju genjeva


Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Sa 20. Feb 2010, 00:12

Mire e keni pasur dyte por une kam lexu nje tjeter verzion;


Ata ishin dy vellezer te shquar per trimerine dhe bukurine e tyre. Sndaheshin kurre nga njeri tjetri,Bashke nepe luftra bashke ne gezime dhe hidherime ! por ja erdhi nje dite,qe ndodhi gjema!! Tomorri rastesishte njifet me Osumen, yllin e bukurise ,qe ja prishi gjumin e nates ,ja ndryshoi ritmin e jetes...u dashurua marezishte pas saje ,E njejta gje me te njejten vajze ndodhi dhe me vellan e vogel, Shpiragun.

Osumia i donte me shpirt te dy, takohej fshehurazi me te dy dhe akoma sishte e vendosur me cilin do ndante fatin e saje. Kaloi nje kohe, qe te dy vellezerit e rruanin sekret dhe nga njeri tjetri kete lidhje dhe kur Tomorri e mori vesh, u nxi i teri , ulurima e dhimbjes dhe e zerit te tije, shpoi qiellin, Vellan e donte shume dhe ju lut dhe ju lut te hiqte dore nga Osuma po Shpiragu ,dhe ai ne te njejten gjendje si i vellai spranoi te hiqte dore nga dashuria e tije .Kur pane qe skishte rruge tjeter Tomorri i egersuar nxorri shpaten dhe e preu copa copa te vellane .

Ne te njejten kohe dhe Shpiragu e gjuante me topa dhe ja beri trupin gropa gropa Osuma kur morri vesh kete tragjedi, ngeli e murrosur ne mes te dy vellezerve dhe nga lotet e saje u formua lumi Osum .

Keshtu eshte legjenda e malit Tomorr qe eshte me te vertet gropa gropa, po keshtu karshi ketije mali eshte mali shpirag i ndare i teri vija vija sekur e ka prere njeri me dore dhe ne mes te qytetit eshte mali Gorices(lagje e qytetit)dhe ai i ndare ne dy pjese, ku ne njeren ane shikon Tomorrin ne tjetren Shpiragun Ne mes ketij qyteti kalon lumi Osum, qe sic thote legjenda ,u formua nga lotet e Osumes....
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » So 21. Feb 2010, 22:58

2 Ku perdoret gjuha qe ka vetem 12 shkronjaHmm me duket se Gjuha e Havait ka vet em 12 germa :roll:

Benutzeravatar
Mistery
Beiträge: 20
Registriert: Fr 19. Feb 2010, 11:32

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Mistery » Di 23. Feb 2010, 10:23

Pershendetje Jetee !!!

Une jam nga Berati edhe kete version e kam te treguar nga gjyshja ne vogeli
Besoj se idete jane te njejta nga versionet e dhena
Dihet nga te gjithe , qe prandaj quhen "gojdhana"... pasi ndryshojne nga nje fjale e nga nje reshte sa here trasmetohen nga brezi ne breze

Ju uroj juve te te gjithe forumit "nje dite te bukur e argetim te plote !!! " :respekt: :respekt: :respekt:

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Di 23. Feb 2010, 21:00

Mistery dhe Lea keni dhene pergjigje te sakta :respekt:

por ka ngelur edhe nje pyetje pa pergjigje?


3 Pse ora eshte e ndare në 60 min dhe pse minutat jane te ndare në 60 sek?Jetaa
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Bleard
Beiträge: 56
Registriert: Di 16. Feb 2010, 18:58
Wohnort: Diku ne nje bot tjeter, Sepse ketu ste takova dot, Te pres ne ate bot.

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Bleard » Mi 24. Feb 2010, 12:17

Jetaa hat geschrieben:Mistery dhe Lea keni dhene pergjigje te sakta :respekt:

por ka ngelur edhe nje pyetje pa pergjigje?


3 Pse ora eshte e ndare në 60 min dhe pse minutat jane te ndare në 60 sek?Jetaa


Babilonasit ishtin te paret qe e organizuan kohen ne kete menyre. Fale tyre viti ishte ndare ne 12 muaj sipas 12 fazave henore dhe ishte logjike qe dita dhe nata te ndaheshin secila ne 12 ore duke korresponduar me te 12 fazat e vitit. Presupozohet se kane qene po babilonasit ata qe e kane ndare oren ne 60 minuta dhe minutat ne 60 sekonda sepse 60 ishte numri me i madh te cilit babilonasit i kishin dhene nje emer.(sistemi gjashtedhjetor)

Ora dhjetore. Ne 1793 u be nje tentative per te perdorur sistemin dhjetor dhe per oren dhe minutat. Keshilli i Republikes francese vendosi qe ditnata te ndahej ne 20 ore me nga dhjete ore secila. cdo ore te ndahej ne 100 minuta dhe cdo minute ne 100 sekonda. Ky sistem filloi ne pervjetorin e themelimit te republikes. Viti ishte i perbere nga 12 muaj me nga 30 dite dhe 5 dite shtese qe nuk benin pjese tek asnje muaj ne vecanti. Reforma ndikoi dhe ne organizimin e javes po ne favor te dekades, tre dekada (tre jave me nga dhjete dite secila) benin nje muaj. U prodhuan dhe ora me ndarje dhjetore por pas 13 vjetesh ne 31dhjetor 1805 Napoleoni e hodhi poshte reformen duke e kthyer gjithcka ne normalitet. Ora dhjetore u propozua perseri ne 1998 nga Swatch qe e quajti Beat per te matur kohen ne internet. Dhe ky eksperiment nuk ka funksionuar.
Ki respekt per veten tende, respekt per te tjeret dhe merr pergjegjesi per veprimet e tua. Mbaj mend: Te mos marresh ate qe do, eshte ndonjehere nje fat i madh.

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » Di 2. Mär 2010, 15:38

1 .Qka eshte Metabolizmi,qka studijone ajo?

2.Qka jane Indet?

3. Trupi jone ka 4 inde cilet jane ato

4. Jane 6 Nivele t e organizmit ne trup cilet jane ato?

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?hmm

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Do 4. Mär 2010, 15:16

2.Qka jane Indet?

Indet jane jane jane :roll: nje grup qelizash qe kane strukture te njejte funksion te njejte dhe kane te njejten origjine.
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Do 4. Mär 2010, 15:33

3. Trupi jone ka 4 inde cilet jane ato

Jane 4 inde:

1 Indi Epitelial
2 Indi Muskulore
3 Indi (Qelizat) kockore
4 Indi Nervore

Indi epiteliale jane qeliza te cilat ndertojne indet siperfaqesore, mbrojtese te trupit tone te cilat kanë forme kubi.

Indi nervore apo qeliza nervore jane telat e trupit, d.m.th nepermjet tyre behet shperndarja e sinjaleve elektrike me nje shpejtesi prej qindra kilometrave ne ore. Truri i njeriut ka rreth 100 milliarde qeliza nervore.

Kemi Qelizat kockore. Edhe pse ne shikim te pare kocka duket e vdekur dhe eshte e forte si shkembi ajo ndertohet nga qeliza te gjalla. Qelizat e rrethojnë veten me minerale ne menyre qe ta bejne kocken te forte.

Trupi jone ka edhe qeliza me te vogla qe jane me rendesi ne trup por mir kish qen te postojm per kompet nje tem rreth qelizes te dim prej qka berbehet tripi jone
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Benutzeravatar
aa erdi
Beiträge: 427
Registriert: Mo 22. Sep 2008, 13:06
Wohnort: mitrovic
Kontaktdaten:

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon aa erdi » Fr 5. Mär 2010, 02:28

1)Qka vlen sa 1000 fjal?
2)Cili muaj eshte frori?
3)Si quheshin pilotet japonez?
4)Si quhet trekndeshi i dreqit?
5)Ku lindi Kole Jakova?
6)Ne cilin vit ka lind aktori Bekim Fehmiu?
7)Cila eshte kafsha me e madhe qe ka jetuar ndonjehere te tok?
8)Kur hyri ne fuqi Kushtetuta e Kosoves?
9)Sa yje i ka falmuri Amerikan ne pjesen e kaltert?
10)Cila eshte shkretetira ma e madhe ne bot?
11)Qka mat matesi i Gojgerit?
12)Cila ehste maja ma e lart ne bot?
13)Kush e pikturoni,,Mona Lizen''
14)Kush e shkroi tregimin,,Gjahu i malsoreve''
15)Aurum eshte fjal nga latinishtja per cilen fjal po flasim ne?
16)Sa kontinente i ka toka?
17)Si u cilesua presidenti i ndjer Ibrahim Rugova?
18)Kompjuteri personal ndryshe njihet me emrin?
19)SI quhet kafsha me e thjesht?
20)Perralla,,Kësulkuqja''eshte veper e shkruar nga kush?
i mir per te gjith

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » Fr 5. Mär 2010, 12:48

[quote="aa erdi"]1)Qka vlen sa 1000 fjal?
2)Cili muaj eshte frori?
3)Si quheshin pilotet japonez?
4)Si quhet trekndeshi i dreqit?
5)Ku lindi Kole Jakova?
6)Ne cilin vit ka lind aktori Bekim Fehmiu?
7)Cila eshte kafsha me e madhe qe ka jetuar ndonjehere te tok?
8)Kur hyri ne fuqi Kushtetuta e Kosoves?
9)Sa yje i ka falmuri Amerikan ne pjesen e kaltert?
10)Cila eshte shkretetira ma e madhe ne bot?
11)Qka mat matesi i Gojgerit?
12)Cila ehste maja ma e lart ne bot?
13)Kush e pikturoni,,Mona Lizen''
14)Kush e shkroi tregimin,,Gjahu i malsoreve''
15)Aurum eshte fjal nga latinishtja per cilen fjal po flasim ne?
16)Sa kontinente i ka toka?
17)Si u cilesua presidenti i ndjer Ibrahim Rugova?
18)Kompjuteri personal ndryshe njihet me emrin?
19)SI quhet kafsha me e thjesht?
20)Perralla,,Kësulkuqja''eshte veper e shkruar nga kush?

1.- Me shum se 1000 fjal vlen Foto

2.- Muaji i dytë Shkurti
3.- pilotet japonez quhen kamikaze
4.-Trekendeshi i dreqit ndryshe quhet Trekendeshi i Bermudes

5.- Kole Jakova lindi më 1916 ne qytetin e Shkodres, Shqipëri.

6.-Bekim Fehmiu I lindur ne Sarajeve ne vitin 1936.

7.-dinosauris qe quhet Puertasaurus i larte ka qen 40 metra dhe ka peshu 110 tone

8.-Kushtetuta e Republikes së Kosoves hyri ne fuqi më 15 Qershor 2008

9.-falmuri Amerikan ne pjesen e kaltert ka 50 yje qe reprezanton 50 shtete e usa

10.-Shkretetira e Saharase ne Afriken e Jugut eshte ma e madhja ne bote .


Te Tjeret po ju le edhe juve disa pyetje tju pergjigjeni :beee:

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Di 9. Mär 2010, 21:05

15)Aurum eshte fjal nga latinishtja per cilen fjal po flasim ne?

Pergjigje: Arum behet fjal per Arin
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » Do 11. Mär 2010, 13:37

A erdi kan qen kto pyetje i nderuar me heret flm per perpjekjepo kishe ba mir me e qitt naj pyetje te re,,risis me ps diqka flm kaloja sa ma mir
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

Benutzeravatar
Auroni
Beiträge: 461
Registriert: Do 18. Feb 2010, 17:56
Wohnort: Kosove

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Auroni » Do 11. Mär 2010, 15:48

Ja nje pytje e thjeshte, lloje gjegjezeje , me fal qe nderhy ne rubriken tende suxhuki , Ne mengjes ka 4 kembe , ne mesdite 2 kembe, dhe ne mbremje ka 3 kembe :D pres pergj nga ju , ta shikojm cili vjen pas do e qelloje se eshte shume e lehet per femije pytje hehehhe

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » Di 30. Mär 2010, 19:31

1) ''Unix'' ne informatik qka eshte?
2) Kush e luan rolin e Muhamed Alisë ne filmin e boksierit ''Mudamed Ali''?
3) Nga cila gjuh rrjedh fjala ''Arbiter''?
4) Kush e shkroi vepren ''Tregime te moqme shqiptare''?
5) Cili ishe pseodonimi e profetit MUHAMED??
6) Edgar Rice Borrought ne vitin 1914 e krijoi personaxhin e njohur,,per cilin personazh behet fjal??
7) Cilin shtet evropian e rrezikon permbytja e ujit?
8) Ne cilin vit u themelua "Univerziteti i par publik i Gjorgjis?
9) Qka është ''Gërxh"?
10) Kush tha:Kur ta kuptojm plotesisht qelizen do ta kuptojme edhe vet jeten?
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » Do 1. Apr 2010, 01:10

Suxhuki hat geschrieben:1) ''Unix'' ne informatik qka eshte?
2) Kush e luan rolin e Muhamed Alisë ne filmin e boksierit ''Mudamed Ali''?
3) Nga cila gjuh rrjedh fjala ''Arbiter''?
4) Kush e shkroi vepren ''Tregime te moqme shqiptare''?
5) Cili ishe pseodonimi e profetit MUHAMED??
6) Edgar Rice Borrought ne vitin 1914 e krijoi personaxhin e njohur,,per cilin personazh behet fjal??
7) Cilin shtet evropian e rrezikon permbytja e ujit?
8) Ne cilin vit u themelua "Univerziteti i par publik i Gjorgjis?
9) Qka është ''Gërxh"?
10) Kush tha:Kur ta kuptojm plotesisht qelizen do ta kuptojme edhe vet jeten?


5) Pseodonimi i profetit Muhamed ka qen EL-Emin qe do te thot(besnik i besueshem)
7) mos eshte Holanda?
9) Gerxh d.m.th njeri i nhallshem (bobet) ose i thare
10) Kjo thenie eshte e SHkenctarit Goddard Robert Hutchings

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » Do 1. Apr 2010, 20:04

Pyetjen e 5,,9 .10 kweto sjan te sakta flm per mirkuptim :respekt:
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Fr 2. Apr 2010, 12:47

Suxhuki hat geschrieben:Pyetjen e 5,,9 .10 kweto sjan te sakta flm per mirkuptim :respekt:Suxhuki edhe une mendoj se pergjigjet jane te sakta ,them mendimi ime ishte,ndoshta edhe e kam gabim por s'besoj.

Profeti Muhamedi para profestesis e kan quajtur El Emin , te sakte e ka pergjigjen ,El Emin e thraseshin per arsye ata mendonin ishte nje njeri i drejte dhe i besueshem.

Gerxhe fjala perdoret edhe per njerez qe d.m.th nje grua e dobet ne trup te holle ,por perdoret edhe per kodra me gure me maje ,ne shqiperi perdoret kjo fjale shume ,sepse ka edhe shkembije me gure dhe maje te mbrehta.

Per Qelizen mendoj prap e sakte eshte ,por sdi ose eshte thenie e Gregor mendeli njeri nga keto dy mundet te jete :? ne te japin edhe te tjeret mendimet e tyre ,se taman tash me interesojne keto pergjigje,jame shum kurreshtare dhe do i pres me pa durim te shenon dikush.


Kurse sa i perket pyetjes 4-te

4. Kush e shkroi vepren ''Tregime te moqme shqiptare''?


Kete veper e shkroi Mitrush Kuteli


Sa i perket pyetjes 6-te
6) Edgar Rice Borrought ne vitin 1914 e krijoi personaxhin e njohur,,per cilin personazh behet fjal??Edgar e krijoi personazhin shum te njohur ne gjithe boten Tarzan dikur ne vitin 1912 :?
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » So 4. Apr 2010, 21:22

sai perket pyetjes se 5 pseodonimi i profetit muhamed ,,pseodonimi i tij ka qen Sadik
sa i perket pyetjes se 10 esht kjo Roberrt huku kjo o e sakt:D :lol:
per pyetjen e 8 pergjigja e sakt esh,,, univerziteti i gjorgjis u themelusa ne vitin 1785,,,sidoqoft kaloni mir krejt respekt per juve
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

rondidi

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon rondidi » So 4. Apr 2010, 23:15

Pershendetje per pjesmarresit ne kete tem. I lexova keto pyetjet dhe pergjigjet. Sa i perket pyetjes 10-t doja te jepja mendimin te cilin e kam marr pasi e kam lexuar..Per thenjen: Kur ta kuptojm plotesisht qelizen do ta kuptojme edhe vet jeten?

Une sa e kam lexuar ket thenje e ka then Shkenctari Goddard, kshu qe mendoj qe pergjigja qe ka dhen Lea eshte e sakt, nuk di vetem nese kam lexuar dicka te pa skat ateher e kam gabim, kshu qe kerkoj falje qe nderhy. klm :respekt:

Ja nje pjes nga ajo qe e kam lexuar.

Nga tërë këto të dhëna shkencore shohim se ka një komplikim edhe në ketë qelizë edhe vet studiuesit magjepsen mbi ketë komplikim që mbretëron në strukturen e saj (qelizës). Jo rastësisht shkencëtari i njohur Goddard thotë ``Kur ta kuptojmë qelizen do ta kuptojm vetë jeten``.

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » Mo 5. Apr 2010, 07:14

Hmmmmm Rondidi ska gje jo mendimi i juaj ehdt i mirseardhur po ket thenje e ka then robert huku i nderuar shfetoni ma shum:D epo shikoni ndoshta Goddart esht vet Huku:D:D
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

Benutzeravatar
Jetaa
Beiträge: 208
Registriert: Do 4. Feb 2010, 22:33

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Jetaa » Mo 5. Apr 2010, 11:01

Suxhuki hat geschrieben:Hmmmmm Rondidi ska gje jo mendimi i juaj ehdt i mirseardhur po ket thenje e ka then robert huku i nderuar shfetoni ma shum:D epo shikoni ndoshta Goddart esht vet Huku:D:D
10) Kjo thenie eshte e SHkenctarit


Pershendetje Suxuku haha haaha po e sakte eshte ajo e Lea -s pergjigja,sepse e ka dhen Emrin mbiemrin dhe emrin e dyt Lea Kjo thenie eshte e SHkenctarit Goddard Robert Hutchings.

Kurse pyetjen e profetit prap te sakkte e ka El Emin ka pas Pseodonimin ,lype dhe e gjen pergjigjen .
Suxhuku ju flm per pyetjet qe keni bere ,me te vertet te mira kan qene ,dhe ja vlene te lexojme :respekt:
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju.

Suxhuki
Beiträge: 185
Registriert: Mi 25. Mär 2009, 18:01
Wohnort: kosov

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Suxhuki » Mo 5. Apr 2010, 17:58

Jeta e nderume un qka e di Sadik e ka pas pseodonimin flm gjithashtu edhe per ty respekt :respekt:
Jeta eshte e shkurter shum po e mir shum ta jetojme sa te sa te jem gjall

Benutzeravatar
niki_AS
Beiträge: 80
Registriert: So 7. Mär 2010, 16:56

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon niki_AS » Di 6. Apr 2010, 19:20

19. Kafsha me e thjeshte eshte Ameba. :roll:
Ti mund të marrësh këshillen,Por vendimi të takon TY.

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » So 18. Apr 2010, 09:38

Ju pershendes ktu kush lexone :kafe:
Une kam vetem nje pyetje ,nje persone eshte ktu ne forum qe e din ,dhe ai mos te pergjigjet.

Jane dy forca (epshe) shtyese qe gjinden te Njeriu,cilat jane ato dyja ,dhe jo ne shqip por Latinisht ,Thuajni emrin??

Lea

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Lea » Sa 22. Mai 2010, 21:23

Petjen e mesiper nuk u pergjigj askush por do tja le ndoshta dikush me von do tju pergjigjet.

Do ti bej disa pyetje nga Historia e pupullit shqiptare ,por ju kisha lut ma gjeresisht pak mu pergjigj.

1.--Te gjithe e dim se ka pasur fise Sllave ne tokat Ilire..! pyetja ime eshte keshtu:

Ne cilin shekull filluan te vendosen fiset Sllave ne tokat Ilire :?:


2.--Cili fis Ilir banonte me par ne token e Kosoves te tashme qe jemi??


3.--Si e ka pasur emrin Mbreti me i madh Ilire :?:

4...A din ndokush cilet ishin qytetet me te medhaja dhe kryesore Ilire :?:

5... Qfar gjuhe fliteshin Iliret :?:Pres pergjigje nga ju ,dhe kur pergjigjeni pergjigjuni pak ma gjeresisht :gezuar:

Benutzeravatar
Endriti_01
Beiträge: 19
Registriert: Fr 30. Apr 2010, 14:19

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon Endriti_01 » So 23. Mai 2010, 04:10

1)Ne shekullin VII perandor Herakli lejoi vendosjen e dy fiseve të mëdha sllave
2)Ishin fisi Dardane i cili ndahej ne dy fise tjera thunatet edhe galabret
3)Mbreti Bardhyl i cili jetoi mbi 90 vjet
4)Qytetzat me te hershme ilire ishin qytetza e gajtanit (ne afersi te shkodres )qyteti delmin qe ishte e fisit dalmat qyteti damastioni i fisir Dardane.Qyteti antigonea/qyteti enkelena etj....
5)gjyen pallazge (pallazgisht ) .

isha pak i shkurter ne pergjegjje ndoshta kem mujt te gabojm ndokund po ja qe truri mund te gaboj ndonjeher.


me respekt nga Endriti te pergezoj per kesi tema te shendosha

Benutzeravatar
niki_AS
Beiträge: 80
Registriert: So 7. Mär 2010, 16:56

Re: Pyetje per ju ,dhe ju pergjigjuni?

Ungelesener Beitragvon niki_AS » Mo 24. Mai 2010, 16:05

Simpatikja hat geschrieben:
niki_AS hat geschrieben:19. Kafsha me e thjeshte eshte Ameba. :roll:


Ameba eshte lloj peshku :roll: :roll: ne uje jeton dhe ska form :roll:

simpatike Ameba nuk eshte peshk, edhe ka forme, bile e ka formen e papuqes hahahaa :ohoh:
Ti mund të marrësh këshillen,Por vendimi të takon TY.


Zurück zu „Lojra Pyetje /Pergjigje“Wer ist online?

Mitglieder in diesem Forum: 0 Mitglieder und 1 Gast